Prohledat tento blog

pátek 31. října 2014

Pojmy a dojmy
31. ŘÍJNA - WICCANSKÝ SVÁTEK SAMHAIN
Samhain (ze staroirského samain) je název keltského svátku, který se slavil v noci z 31. října na 1. listopadu. Ve starém keltském kalendáři se tímto slovem označoval také měsíc listopad, přesněji řečeno první tři týdny tohoto měsíce.
Samhain v tradici Wicca:
 Z wiccanského Boha se o Samhainu stává Pán smrti, který usedá na trůn v podsvětí jako vládce mrtvých. Po jeho boku sedí Bohyně, se kterou se podle některých tradic spojí a počne syna (nového Boha). Zatímco Bohyně a mladý Bůh se o Imbolcu vracejí na tento svět, starý Bůh zůstává v podsvětní říši, pomalu ztrácí svou sílu a postupně ho pohlcuje jeho vlastní tma a nevědomí.
Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Když byla na začátku 1. stol. n. l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody. K symbolům Samhainu přibylo obilí a ovoce.
Zvyky spojené se Samhainem:
 Bylo zvykem například prostírat u večeře i pro zesnulé příbuzné, u kterých se čekalo, že přijdou rodinu navštívit, nebo vystavovat za oknem zapálenou svíčku, často ve vyřezané řepě, která měla bloudícím duším mrtvých posvítit na jejich cestu. Lidé se také převlékali do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy.
Ligana
 
 
 

Přichází významná doba konce a počátku pohanského roku, tedy bych rád upřesnil pár pojmů:
 * Halloween 31.10 - anglosaský svátek, který vznikl ze oslav v předvečer křestanského svátku dne všech svatých. Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Není to tradiční pohanský svátek, ale dýně jsou fajn.
 * křestanské svátky "všech svatých" 1/11 a poté "vzpomínka na věrné zemřele" vznikly protože nestíhali oslavit každýho světce, tak vyhlásili jeden velký grupáč (od 4 stol n. l.) Dnes se hlavní jádro oslav přesunulo do zdobení hrobů a hřbitovní turistiky. Donesené květiny pak brzy hynou ranních mrazících. Termín je klasický posunutí pohanského svátku - aby si lid užil, když čeká oslavy, ale také aby jsme poznali ty, kteří to neslaví podle nás, ale v původní dobu.
 * SAMHAIN - počátek keltského roku, polovina mezi rovnodenností a slunovratem...ten vychází na PÁTEK 7 LISTOPADU, a letos máme ještě předtím ve čtvrtek úplněk.
E.xistuje tedy také teorie, že ten křesťanský grupáč na 1 listopadu posunuli jako na výročí otevření římského chrámu Pantheonu...tohle posunutí na listopadový termín bylo tak či tak až 7 století.
Martin Mart Chejstovský
 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Jste vítáni.